×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
تاکید مختارپور بر تأمین منابع مالی جدید برای نهاد کتابخانه ها

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به بودجه محدود نهاد و وظیفه ذاتی این سازمان در جهت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی با رویکردهایی نوین، بر ضرورت تأمین منابع مالی جدید تأکید کرد.

به گزارش بوک پلاس به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست مشترک مسئولین نهاد کتابخانه‌ها و انجمن ناشران کودک و نوجوان، با هدف ایجاد تعامل و بهینه‌سازی خدمات کتابخانه‌های عمومی در حوزه کودک و نوجوان، دیروز یکشنبه ۱۸ بهمن برگزار شد.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ابتدای این نشست با تشریح فعالیت‌ها و اقدامات نهاد، به رویکرد اصلی این مجموعه اشاره کرد و گفت: در نهاد کتابخانه‌ها، کتابدار عهده‌دار نقشی اساسی است؛ اگر کتابدار، که در تعامل مستقیم با مراجعه کننده است، و از شرايط موجود ناراضي بوده و يا تخصص لازم را نداشته باشد، تمامی تلاش‌ها و زحمات مجموعه تولید‌کنندگان و توزیع‌کنندگان کتاب بیهوده خواهد بود. بر این اساس و به منظور ارائه خدمت‌رسانی بهتر، از خرداد ماه ۱۳۹۳، اقداماتی همچون تکریم مقام کتابداران، رسیدگی به معیشت کتابداران، مشارکت کتابداران در فرآیند انتخاب منابع، برگزاری دوره‌های مشاوره کتابدار و مدرسه اینترنتی خواندن برای عموم کتابداران و برگزاری دوره آموزش قصه‌گویی ویژه کتابداران بخش کودک کتابخانه‌های عمومی، در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: توقف فعالیت نهاد به عنوان ناشر به نفع بازار نشر کشور، توقف خرید کتاب به صورت متمرکز و الزام توجه به نیاز مخاطب در مناطق مختلف کشور، توقف هزینه‌های غیر ضروری، مانند عدم حضور در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و تخصیص اعتبار آن به خرید منابع کتابخانه‌ها به انتخاب کتابداران از نمایشگاه کتاب سال ۱۳۹۴، بخش دیگری از اقدامات نهاد کتابخانه‌های عمومی كشور در دوره مدیریتی جدید بود.

مختارپور با اشاره به بودجه محدود نهاد و وظیفه ذاتی این سازمان در جهت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی با رویکردهایی نوین، بر ضرورت تأمین منابع مالی جدید تأکید کرد. تصویب ماده ۶۴، مبنی بر الزام قانونی برای وصول نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها، از اقدامات موفقیت‌آمیز مدیریت نهاد در جهت کسب اعتبارات جدید بود. برنامه‌های آموزشی و ترویجی نهاد همچون، برگزاری دوره‌های آموزشی مشاوره کتابدار، مهارت قصه‌گویی (در دو سطح مقدماتی و پیشرفته)، مدرسه خواندن، نشست‌های کتاب‌خوان و...، که انجام آن از محل اعتبارات جدید میسر شد، بخش دیگری از فعالیت‌های نهاد بود؛ این اقدامات با رویکرد همسان‌سازی سطح رشد کمی و کیفی انجام شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با تأکید بر اینکه تمامی این اقدامات باید منجر به ترویج میل به کتابخوانی در جامعه شود، گفت: کتابخوانی، تأثیری مانند شکوفایی گل دارد؛ پس از رسيدگی اوليه،‌ عطر گل فضا را معطر خواهد كرد. جامعه كتابخوان،‌ عطر كتابخوانی را در تمامی رفتارها و مناسبات اجتماعی از خود متصاعد می كند. بنابراين، بر ماست كه با مشارکت، تمامی همت خود را بر احياء ارزش و فضيلت كتابخوانی در جامعه معطوف كنيم؛‌ در اين جهت توجه به گروه سنی كودك و نوجوان بسيار حائز اهميت است؛ چراكه در اين دوران رفتار و عادات زندگي كودك شكل می گيرد؛ با افزايش سن، جهت‌دهي و ايجاد عادت‌های رفتاری بسيار دشوار می شود.

دبيركل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور در خاتمه سخنان خود، نسبت به تأثيرگذاری اين نشست و تعامل انجمن ناشران كودك و نهاد كتابخانه‌ها، به منظور تحقق هدف ترويج كتابخوانی در جامعه، ابراز اميدواری كرد.

در آغاز این نشست، نادر قدیانی رئیس هیأت مدیره انجمن ناشران کودک و نوجوان ضمن تبریک فرارسیدن ایام پیروزی انقلاب، گفت: از تلاش‌های مدیران نهاد در دوره جدید سپاسگزارم؛ چراکه، جناب مختارپور و تیم مدیریتی ایشان، شیوه‌ها و روش‌های نوینی را در پیش گرفته‌اند؛ تاکنون به کتاب کودک و نوجوان، بهای چندانی داده نشده بود؛ بنابراین از آنجاکه تبلیغ کتاب کودک چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت، این حمایت‌ها به منزله تبلیغ سینه به سینه و حضور کتاب در میان خانواده‌ها، بسیار ارزشمند است.

در اين نشست،‌ علی رمضانی مديركل منابع نهاد كتابخانه‌های عمومي كشور با تأكيد بر اهميت مخاطب كودك و نوجوان به عنوان موضوعي راهبردی و زيرساختی برای نهاد، به ارائه گزارشی از فعاليت‌های اداره كل منابع در اين زمينه پرداخت. در حال حاضر تعداد ۳۲۵۲ باب كتابخانه نهادی،‌ مشاركتی و مستقل تحت پوشش نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور است. آمار سال ۱۳۹۴ حاكی از آنست كه ۹۷ درصد كتابخانه‌های موجود،‌ به صورت مستقل، مجهز به بخش كودك هستند؛ از اين ميان ۶۲ باب كتابخانه به دليل محدوديت فضا،‌ فاقد بخش كودك است؛‌ در اين كتابخانه‌ها، منابع مربوط به حوزه كودك در مخزن اصلي نگهداری می شود. همچنين بر اساس اطلاعات ارائه شده،‌ ۹ درصد از منابع موجود در كتابخانه‌ها به آثار مرتبط با حوزه كودك و نوجوان تخصيص يافته است.

وي همچنين به برخی از اقدامات انجام شده در نهاد با رويكرد‌های آموزشی و ترويجی همچون‌ برگزاری دوره‌های آموزشی مشاوره كتابدار،‌ مدرسه خواندن،‌ مهارت قصه‌گويی (مقدماتی و پيشرفته)،‌ نشست‌های كتاب‌خوان مدرسه‌اي،‌ تجليل از كتابخوان برتر كودك و نوجوان و... اشاره كرد.

اين نشست با طرح سؤالاتي از سوي ناشران حاضر در جلسه پيرامون فعاليت‌هاي نهاد ادامه پیدا کرد. پيشنهاد خريد آثار داوري شده در جشنواره كتاب‌هاي برتر كودك و نوجوان،‌ تبيين فرآيند تأمين منابع كتابخانه‌هاي عمومي كشور، تعامل ناشر با كتابداران‌ و... برخي از مسائل مطرح شده در اين نشست بود.

خواندن 879 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا