×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
امسال سال خواندن در نهاد کتابخانه‌هاست

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سال ۹۵ را به عنوان سال «خواندن» در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور معرفی کردو از تداوم برگزاری دوره‌های مشاوره کتابدار در قالبی نو خبر داد.

به گزارش بوک پلاس به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ترویج كتابخوانی و تمامی امور مرتبط با تحقق این هدف را وظیفه همیشگی نهاد کتابخانه‌های عمومی دانست.

وی سال ۱۳۹۵ را به‌عنوان سال «خواندن» در نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور معرفی كرد و در خصوص دلایل این نامگذاری اظهار داشت: بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده،‌ تمامی پژوهشگران و برنامه‌ریزان فرهنگی كشور به این مسأله اذعان دارند كه در حال حاضر كشور ما با كمبود منابع مطالعاتی، به ویژه كتاب مواجه نیست؛ حتی به تعبیری می‌توان گفت مشکل عدم دسترسی به كتاب، وجود ندارد؛ البته تا سرانه‌های مطلوب كتاب، كتابخانه و مطالعه فاصله زیادی داریم، ‌اما با پیشرفت فناوری‌های جدید، امروز علاوه بر انواع كتابخانه‌ها، دسترسی به منابع از طریق تلفن‌های همراه نیز میسر است. بنابراین نمی‌توان گفت تنها مشكل، كمبود كتاب است؛‌ بلکه مشکل اصلی، کتاب نخواندن است؛ در واقع عموماً كتابخوانی در كشور ما امری رایج و متداول نیست. فرهنگ كتابخوانی باید نهادینه شود، آن زمان است كه همچون بسیاری از جوامع دنیا،‌ مردم به جای اشتغال به بازی و پیامك‌های تفننی در اماكن عمومی، از هر زمانی برای مطالعه كتاب بهره می‌برند.

کتاب بخوانید و اشتیاق خواندن را به دیگران انتقال دهید

دبیرکل نهاد کتابخانه ها در ادامه گفت: برای تقویت و ترویج فرهنگ كتابخوانی،‌ گام اول این است كه خود را به رعایت تقاضایی كه از دیگران داریم، متعهد كنیم. من نمی‌توانم خود از مطالعه كتاب دوری و در عین حال شما را به خواندن آن دعوت كنم. شما كتاب بخوانید و اشتیاق كتابخوانی را به دیگران انتقال دهید؛ البته منظور تنها خواندن كتاب نیست؛ باید مهارت‌های مطالعه و معرفی كتاب را هم آموخت؛ كتابدار خوب،‌ كتابداری است كه بتواند پیوندی ناگسستنی بین مراجعه كننده و كتاب ایجاد كند تا به این ترتیب جذابیت كتاب و كتابخانه از او جدا نشود. لازمه این امر كسب مهارت‌ها و آموزش‌هایی است؛ تمامی برنامه‌های انجام شده در سال ۱۳۹۴ با هدف فراهم كردن مقدمات لازم برای این امر انجام شد؛ راه‌اندازی مدرسه اینترنتی خواندن، ارسال بسته‌های نورسیده‌ها و جزوات معرفی كتاب، برگزاری دوره‌های مشاوره كتابدار و مهم‌تر از همه نشست‌های كتاب‌خوان با توجه به این هدف انجام شد. در سال گذشته بیش از هزار و ۵۰ نشست كتاب‌خوان در سراسر كشور برگزار شد؛ نشست‌هایی با این ایده، كه چگونه می‌توان در مدت ۵ الی ۷ دقیقه،‌ كتاب را به گونه‌ای جذاب معرفی كرد.

دوره‌های مشاوره کتابدار به صورت مجازی برگزار می‌شود

مختارپور در اشاره به نحوه پیگیری برنامه‌های آموزشی نهاد در سال ۹۵، بیان کرد: دوره‌های آموزشی مشاوره کتابدار، زین پس به شکل حضوری ادامه پیدا نمی‌كند؛ به این علت که در دوره‌های برگزار شده، که بسیار مورد استقبال واقع شد، با محدودیت‌های مواجه بودیم که همچنان ادامه دارد؛ به عنوان مثال، تعداد زیادی کتابخانه تک کتابدار داریم؛ کتابداران عزیز این نوع کتابخانه‌ها قادر به شرکت در هیچ دوره‌ای نخواهد بود چراکه حضور آنان به تعطیلی کتابخانه‌ها منجر می‌شود؛ در مقابل کتابخانه‌هایی هستند که افراد زیادی در آن شاغلند و امکان شرکت در تمامی دوره‌ها برایشان فراهم است؛ این مسأله گاهی شکل منطقه‌ای به خود می‌گرفت؛ یعنی گاه در یک شهرستان کسی قادر به شرکت در دوره مشاوره کتابدار نبود؛ در حالی که چه بسا در کتابخانه‌ای که تنها یک کتابدار دارد، نیاز به آموزش بیشتر است؛ از طرفی شرایط آب و هوایی در بعضی مناطق کشور به گونه‌ای است که امکان برگزاری دوره مشاوره کتابدار برای تمامی کتابداران سراسر کشور طی یکسال وجود ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین هر چند این دوره‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفت و گردهمایی کتابداران از استان‌های همجوار اوقات خوشی را برای آنان پدید آورد، اما در عین حال موجب حسرت کسانی می‌شد که قادر به مشارکت در این دوره‌ها نبودند؛ با این اوصاف، با وجود امکانات فضای مجازی در نهاد، پیشنهاد شد که از سال جدید دوره مشاوره کتابدار نیز همچون مدرسه خواندن به صورت مجازی ادامه یابد و آموزش‌ها در دسترس عموم کتابداران قرار گیرد.

حضور جمعیت‌های مردمی در نماز جمعه فرصتی برای سرمایه‌گذاری فرهنگی

حضور کتابخانه‌های عمومی در نماز جمعه تهران از دیگر اتفاقات ماه‌های پایانی سال ۹۴ بود. دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خصوص دلایل این حضور و شیوه‌های تداوم آن در سال جدید گفت: نمازهای جمعه، یکی از مراکز فرهنگی و به تعبیر مقام معظم رهبری، قرارگاه فرهنگی است و ابعاد مختلفی دارد؛ اقامه نماز و خطبه‌های ائمه جماعت یک بُعد آن است؛ حضور مردم، خانواده‌ها و کودکان که ساعاتی را آنجا سپری می‌کنند امکان خوبی برای سرمایه‌گذاری فرهنگی است. خوشبختانه به همت مدیریت مصلی بزرگ تهران امکانات فراوانی به لحاظ نمایشگاهی، سرویس‌های فرهنگی تبلیغاتی و اجتماعی فراهم است؛ طی جلساتی با مدیران محترم مصلی تهران، تصمیم بر آن شد که به صورت نمونه در محل مصلی مشارکتی فرهنگی داشته باشیم؛ این کار از دهه فجر آغاز شد و در سال ۹۵ با برگزاری برنامه‌هایی متنوع و متعدد در قالب معرفی کتاب، عضو‌گیری برای کتابخانه‌ها، معرفی کتابخانه‌های کشور، معرفی کتاب‌های خوب، برگزاری نمایشگاه‌های موضوعی کتاب در مناسبت‌های مختلف و... ادامه خواهد یافت. امید است با تجربه این مشارکت فرهنگی در تهران، بتوانیم از اواسط سال جاری این برنامه را در سراسر کشور، متناسب با امکانات و اقتضائات گسترش دهیم.

 

خواندن 796 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا